Choroby układu krążenia, takie jak niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego oraz udary mózgu, stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Co gorsza, w najbliższych dniach należy spodziewać się wzrostu liczby zawałów. Wszystko z powodu weekendowej zmiany czasu.
Zawał serca większości z nas kojarzy się z silnym bólem w klatce piersiowej. Zdarza się jednak, że przebiega cicho, nie dając wyraźnych objawów. Taki zawał serca jest jeszcze gorszy, bo trudniejszy do wykrycia, a również powodujący martwicę. Jak go rozpoznać, aby znaleźć pomoc na czas? Oto 7 objawów "cichego" zawału serca.
Czy złamane serce może boleć? Okazuje się, że tak. Ból wywołany rozstaniem może do złudzenia przypominać zawał serca. Syndrom takotsubo występuje jednak nie tylko i nie u wszystkich osób, które doznały zawodu miłosnego. Najczęściej wywołuje go stres, ale może też wystąpić w wyniku przeżywania innych silnych emocji, nawet radości.Syndrom złamanego serca został opisany po raz pierwszy w 1990 roku przez japońskiego naukowca Hikaru Sato. Określenie „zespół takotsubo” odwołuje się do tradycyjnego narzędzia, wykorzystywanego w tym rejonie świata do połowu ośmiornic. Skąd takie skojarzenie? Obraz lewej komory serca dotkniętego syndromem przypomina kształtem właśnie takotsubo – naczynie o dużym, okrągłym dnie i wąskiej szyjce.
Jedno z najbardziej przerażających doznań, jakie mogą spotkać człowieka, to zawał serca. Gdy nagle pojawia się ucisk w klatce piersiowej, trudno zachować spokój i racjonalnie ocenić sytuację. Jeśli podobne uczucie obudziło cię kiedyś w nocy, dobrze wiesz, o czym mowa.Często pierwsza myśl to: "To zawał!". W rzeczywistości może to być jednak atak paniki. Objawy są podobne, ale istnieje kilka istotnych różnic, z których warto zdawać sobie sprawę.
W Polsce zawał serca jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, związanych z chorobami układu krążenia. Każdego roku na zawał serca zapada około 80-100 tysięcy osób, a ryzyko wzrasta wraz z wiekiem, szczególnie u mężczyzn powyżej 40. roku życia i kobiet po menopauzie.Nagły, ostry lub piekący ból w klatce piersiowej, promieniujący do ramienia, szyi lub żuchwy to najbardziej charakterystyczny z objawów zawału. Co ciekawe, nie u każdego musi on wystąpić, a pierwsze sygnały o zbliżającym się zawale mogą pojawić się nawet do 3 tygodni wcześniej.
Tande Ramos to były reprezentant Brazylii w siatkówce. Sportowiec kilka dni temu przeszedł zawał serca. Obecnie przebywa w szpitalu w Rio de Janeiro, skąd podzielił się pouczającym nagraniem. Siatkarz opowiedział w nim o pierwszych objawach zawału.Zawał serca polega na niedokrwieniu serca, które skutkuje jego uszkodzeniami i martwicą. Bardzo często jest konsekwencją miażdżycy. Do zawału może przyczyniać się również stres. Istotne jest to, aby nie ignorować jego pierwszych objawów i dbać o swoje zdrowie najlepiej, jak to tylko możliwe – o to zaapelował Tande Ramos w swoim nagraniu.
Choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce i na świecie. Zawały i udary zdarzają się u coraz młodszych pacjentów, nawet u tych, którzy wcześniej nie mieli widocznych problemów zdrowotnych. Jak rozpoznać zawał serca? Jaka jest cecha charakterystyczna bólu zawałowego?
Wczoraj całą Polskę obiegła smutna wiadomość. Zmarł aktor Krzysztof Respondek, znany z kabaretu „Rak” oraz serialu „Barwy Szczęścia”. Powodem śmierci artysty był zawał serca. Bliska przyjaciółka Krzysztofa Respondka ujawniła, jak wyglądały jego ostatnie momenty życia.